Salon republiky

pátek, 21 duben 2023 11:00 | Ing. Marta Burešová

14. března navštívily všechny první ročníky naší školy muzeum v Hradci Králové. V prostorách muzea jsme se seznámili s významnými hradeckými budovami a s příběhem vzniku muzea.

Salon republiky

• Edukační program zavedl žáky do prvorepublikového Hradce Králové, který se sebevědomě označoval za "salon republiky".
  • Proč tomu tak bylo, studenti pochopili během prohlídky, jejíž součástí byla projekce s 3D modely významných hradeckých budov. Bývalé stísněné pevnostní město se na přelomu staletí stalo moderní východočeskou metropolí plnou kvalitní architektury. Jak se v ní obyvatelům žilo, studenti zjistili na stylizovaném Ulrichově náměstí v prvorepublikovém koloniálu, v módním salonu i v kině Centrál.

Komentovaná prohlídka budovou muzea

• Seznámili  jsme se příběhem vzniku muzea, jaký byl architekt Kotěra „puntíčkář“ a kteří výborní umělci s ním rádi spolupracovali. Prošli jsme muzejní budovu a nakoukli i do míst, kudy se běžně návštěvníci neprovádí.
  • Ohlasy studentů a jejich fotodokumenrtace jsou přiloženy

"Exkurze se mi líbila, ale mohlo být lepší počasí."

"Exkurze byla mnohem lepší, než jsem očekávala. Dávám 10/10, až na ten déšť, ale aspoň máme zážitek. Prohlédli jsme si místa a stavby, kde jsem předtím ještě nebyla. Zaujalo mě jejich dramatické autobusové nadraži, ale hezké. Program v muzeu na tabletech byl celkem těžký. Nejlepší odměna bylo jídlo. Určitě bychom měli jezdit na víc exkurzí, bylo to super."

"Exkurzi jsem čekal horší, ale nakonec to nebylo tak strašné."

"Na dnešní exkurzi se mi líbilo muzeum a interaktivní program. Muzeum je celkově zajímavá stavba. Co se mi moc nelíbilo, byl kostel. Taky mi vadil déšť, naštěstí tolik nepršelo."

"Exkurze se mi líbila, až na to počasí. Nejvíce se mi líbily baráky, které byly sjednocené a muzeum. Nelíbil se mi Kostel Božského srdce Páně, protože mi připomínal vězení nebo nějaký ústav."

"Exkurze se mi líbila. Dozvěděl jsem se spoustu věcí ohledně architektury a minulosti Hradce Králové."

"Exkurze mě bavila, nejvíce se mi líbil ten kostel a Masarykovo náměstí. Moc mě to nebavilo v tom muzeu ale ta výstava s těmi tablety už byla lepší."