Laboratoře FAST a elektrárna Dukovany

pátek, 14 duben 2023 11:15 | Ing. Jiří Vacek

Ve středu 5. dubna se uskutečnila exkurze především pro studenty 3. ročníků (I3, S3) do několika laboratoří na FAST VUT v Brně a do Informačního centra Jaderné elektrárny Dukovany. Celkem se exkurze účastnilo 42 studentů a 2 pedagogové.

Dopoledne jsme začínali v 9:00 v atriu D v Brně, kde nás přivítal doc. Ing. Jiří Bureš, Ph.D.  z Ústavu geodézie, nastínil nám podrobný program naší exkurze a představil nám přednášející z jednotlivých laboratoří. Následně jsme se rozdělili do tří skupin a rozešli jsem se na tři vybraná pracoviště. Po ukončení prezentací jsme se vystřídali. V jednotlivých laboratořích jsme měli možnost se seznámit s nejnovějšími laboratorními přístroji a s jejich uplatněním ve stavební praxi.

Například přístroj Aramis je schopen pomocí 3D optického měření deformací mračen bodů a pomocí fotogrammetrických metod identifikovat trhliny pro různé vzorky materiálů ještě před tím, než jsou tyto trhliny okem viditelné.
V laboratoři mechaniky zemin jsme viděli zajímavé přístroje pro stanovení fyzikálně mechanických vlastností zemin a hornin i s praktickou ukázkou stanovení zrnitostního rozboru pomocí hustoměrné zkoušky.
Dále jsme se dozvěděli, že příští rok v červenci by měla být k dispozici digitální technická mapa ČR, kde by měly být zobrazeny ve 3D (x, y, z) i všechny inženýrské sítě v území.

Dopolední program na jednotlivých pracovištích FAST VUT V Brně:

1. Letecké laserové skenování a fotogrammetrie, digitální technická mapa ČR
Ústav geodézie, garant doc. Ing. Jiří Bureš, Ph.D.
Prezentace: Ing. Jakub Nosek, Ing. Tomáš Volařík, Ph.D.

2. Laboratorní stanovení fyzikálních vlastností zemin
Ústav geotechniky, garant doc. Ing. Lumír Miča, Ph.D.
Prezentace: doc. Ing. Lumír Miča, Ph.D., Ing. Pavel Koudela

3. Přístroj Aramis pro optickou analýzu prostorové deformace
Ústav stavební mechaniky, garant prof. Ing. Miroslav Vořechovský, Ph.D.
Prezentace: prof. Ing. Miroslav Vořechovský, Ph.D., Ing. Václav Sadílek, Ph.D.

Děkujeme všem organizátorům a přednášejícím z FAST VUT v Brně, kteří pro nás připravili tuto exkurzi.

Odpoledne ve 13:00 naše exkurze pokračovala do Informačním centra Jaderné elektrárny Dukovany, kde jsme byli rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina byla ve 3D kinosále a druhá poslouchala výklad průvodce u vystavených exponátů.

Odpolední program na Informačním centru Jaderné elektrárny Dukovany:

• Představení provozu jaderné elektrárny na různých exponátech od těžby uranu, zpracování, výrobu čerstvého paliva, až po ukládání vyhořelého paliva do meziskladu, ukázky možného způsobu uložení vyhořelého paliva do podzemního trvalého uložiště, zdroj vody pro chlazení na JE a další uvažovaná výstavba nových jaderných zdrojů v lokalitě Dukovany.
  • Interaktivní 3D digitální prohlídka ReakTour v kinosále se speciálními brýlemi a sluchátky – měli jsme možnost vidět prostory od kontrolovaného pásma, blokové dozorny s operátory při různých režimech provozu až po vrchní části chladících věží.

Děkujeme všem průvodcům z Informačního centra Dukovany, kteří pro nás připravili zajímavý program prohlídky.

Naše exkurze byla zakončena kolem 18 hod ve Vysokém Mýtě.