Hala roku Junior

pondělí, 25 duben 2022 15:54 | Ing. Miroslav Brůna

V pátek 22. 4. 2022 se na stavební fakultě ČVUT v Praze uskutečnil další ročník soutěže Hala roku Junior. Letošní ročník následoval po tříleté (covidem vynucené) pauze - žádný ze soutěžních týmů tak neměl přímou zkušenost z ročníků minulých. Jedná se o soutěž určenou pro střední školy, ve které je cílem navrhnout a sestavit konstrukci splňující geometrické a hmotnostní podmínky zadání. Na této konstrukci poté probíhají zatěžovací zkoušky ocelovými závažími a výhercem se stává nejefektivnější model, tzn. model s nejvyšším poměrem únosnost / vlastní hmotnost.

Soutěžního klání se zúčastnilo celkem 27 týmů z nejrůznějších koutů naší země a mně se stalo ctí doprovodit tým TRIO reprezentující naší školu, jmenovitě studenty 2. A Honzu Indru, Štěpána Juříka a Dominika Sedláčka a jejich příhradovou konstrukci ze špejlí.

Nebudu přehánět, když řeknu, že soutěž pro nás byla velkým zážitkem a rozhodně není žádným klišé tvrzení, že měla sice vítězů, ale neměla poražených. Celé klání se neslo ve výborné atmosféře a jednotlivé týmy naplno prožívaly nejen zatěžování modelů svých, ale i těch konkurenčních a všichni držely palce, aby každý z testovaných modelů unesl zatížení co největší. Vstupní aulou fakulty se tak co pár minul nesl mohutný potlesk. O tom, že konstrukční fantazie jednotlivých soutěžících neznala mezí a modely byly po této stránce velmi pestré, se můžete přesvědčit na fotografiích.

Závěrem bych zde chtěl poděkovat naším borcům, kteří z Prahy odjížděli natěšení do dalších ročníků, ke kterým si už v hlavě nesou řadu konstrukčních zlepšováků. Třešničkou na celém dni se stala cesta domů (vlakem), díky které jsme se lehce dotkli nejen dopravního stavitelství, ale i hodin dějepisu a vyzkoušeli si, jakou rychlostí asi cestovali naši předkové po železnici v dobách Rakousko – uherského mocnářství. Zejména finální úsek z Chocně do Litomyšle připomínal legendární koněspřežnou trať České Budějovice – Linec, takže jsme si mohli pobyt ve vagónech ČD užít dosyta a domů se vrátit až večer.