Exkurze „Mosty 2023“

středa, 03 květen 2023 11:15 | Ing. Stanislav Skalický

Ve dnech 25. a 26. dubna 2023 proběhla tradiční jarní exkurze studentů oboru Dopravní stavitelství (3. a 4. ročník).

První den jsme navštívili hlavní město, kde jsme měli domluvenou odbornou exkurzi do průzkumné štoly budoucí Radlické radiály. Poutavý výklad obstarala geotechnička Subterry, paní inženýrka Černá Vydrová. Poblíž průzkumné štoly jsme viděli vrtání velkoprůměrových pilot pro budoucí Dvorecký most.
Dalším naším cílem byl krásný síťový oblouk Trojského mostu a dále nová lávka u Trojské ZOO. Potom již jen „mekáč“ na Holešovickém nádraží a cesta zpět.

Druhý den jsme (pro změnu) použili autobus. Prvním cílem byl Tyršův most v Přerově a procházka po městě. Zasvěcený výklad obstarala místní rodačka Jitka (paní profesorka Nádvorníková).
Dále jsme pokračovali do Troubek, kde jsme studentům pověděli něco o hrůzách povodní 1997, jejichž symbolem byly právě Troubky. Hlavním cílem byl však zajímavý most v podobě nepravého oblouku (Langerův trám).
Posledním cílem byla Olomouc: estakáda Prokopa Holého a zcela nový most Václava Rendera. Na závěr jsme absolvovali prohlídku Arcibiskupského paláce a procházku krásným historickým centrem města. Po cestě jsme obdivovali katedrálu sv. Václava, kostel sv. Michala, sloup Nejsvětější Trojice a  kašny na Horním a Dolním náměstí. Následovalo občerstvení v Šantovce a cesta domů.

Seznam fotografií:

• Obr. 1 – Sestava připravená na hloubkový sestup šachtou do průzkumné štoly Radlická
  • Obr. 2 – V „ďuře“
  • Obr. 3 – Profil štoly (část od vstupní šachty)
  • Obr. 4 – Různé druhy svorníků používaných při vystrojení štoly
  • Obr. 5 – Trojský most – síťový oblouk rozpětí 200 m (vzepětí 20)
  • Obr. 6 – Trojský most – sdružený ocelový most, nepravý oblouk v podobě Langerova trámu
  • Obr. 7 – Trojská lávka – spojitý ocelová trám kruhového průřezu
  • Obr. 8 – Trojská lávka – mostovka z velmi drahého tropického dřeva azobé
  • Obr. 9 – Trojská lávka – příčný řez, zábradlí je sklápěcí (povodně)
  • Obr. 10 – Ranní dobrá nálada – vyrážíme na druhý den exkurze
  • Obr. 11 – Tyršův most v Přerově – ŽB trámový most o celkové délce 74,2 m
  • Obr. 12 – Tyršův most – na nový čekali 67 let (!), původní zničili fašisté v roce 1945
  • Obr. 13 – Troubky – 127 m dlouhý nepravý ocelový oblouk,  dva opřené oblouky
  • Obr. 14 – Troubky – mostovka je ŽB spřažená konstrukce s trny
  • Obr. 15 – estakáda Prokopa Holého v Olomouci, technologicky průkopnická koncepce
  • Obr. 16 – most Václava Rendera – barokní kameník a císařský architekt
  • Obr. 17 – most Václava Rendera – sdružený oblouk délky 63,3 m přezdívaný Rejnok
  • Obr. 18 – most V. Rendera, zajímavostí je, že byl vyroben v Itálii a 290 tun ocelové konstrukce potom přepraveno (1 100 km) do Olomouce – ať žije uhlíková stopa!
  • Obr. 19 – detail táhla
  • Obr. 20 – pod mostem – spřažená ocelobetonová deska
  • Obr. 21 – katedrála sv. Václava
  • Obr. 22 – románské sdružené okno
  • Obr. 23 – obdivujeme katedrálu!
  • Obr. 24 – Arcibiskupský palác, počátek prohlídky
  • Obr. 25 – 28 – interiéry paláce jeho knížecí milosti arcibiskupa