Památník Terezín

pátek, 10 listopad 2023 11:41 | Mgr. Tereza Škodová Jandáčková

V pondělí 30. 10. se třídy S3, V3 a D3 zúčastnily exkurze do Terezína. Po úvodní přednášce v Muzeu ghetta studenti absolvovali komentovanou prohlídku Magdeburských kasáren, bývalého židovského ghetta a Malé pevnosti.

Program byl časově náročnější, ale studenti se dozvěděli spoustu zajímavých informací a měli možnost nahlédnout do míst, která znali pouze z vyprávění.

Názory studentů –

„Malá pevnost byla mnohem zajímavější než Terezín. Paní průvodkyně byla skvělá a moc sympatická. Výklad měla zajímavý. Dozvěděla jsem se pár nových informací. Exkurze se mi líbila.“

„Druhá část exkurze byla dle mého názoru o hodně lepší a bavila mě víc. Terezín doporučuji, historii své země bychom měli znát, aby se předešlo případným dalším válkám a hrůzám.“

„Exkurze do Terezína se mi líbila, dozvěděli jsme se něco nového a viděli věznici i ghetto na vlastní oči. Dozvěděli jsme se, proč je pevnost postavená ve tvaru do pěticípé hvězdy. Bylo až děsivé stát na místech, kde tolik lidí přišlo o život.“

„Exkurze do Terezína byla velice poučná. Rozhodně by ji měli podstoupit i budoucí 3. ročníky. Brzké vstávání může některým dělat problém, ale 6:45 je dobrý čas k odjezdu vzhledem k vzdálenosti. Celý areál je velice zajímavý a pevnost je sama o sobě krásná architektonická stavba. Průvodci byly zkušení a připraveni zodpovědět veškeré otázky ohledně holocaustu.“

„Bylo to úplně něco jiného než když se o tom pouze učí ve škole. Bylo to strašidelné, ale zároveň ohromné, promyšlené a propracované, jak uměli nacisti vše promyslet do nejmenších detailů, udržet ten vražedný kolos v pohybu. Rozhodně to pro mě byla silná zkušenost, čeho všeho jsou lidé schopni.“

„Musím uznat, že zážitek to byl neuvěřitelný. Co si na to místo vzpomenu, proběhne mi mráz po zádech a je mi úzko. Tuto exkurzi bych doporučil každému, kdo se zajímá o minulost a o dění za druhé války.“

„Z této exkurze jsem měla velice smíšené pocity. Návštěva muzea a okolí města mi přišla dobře odprezentována. Paní průvodkyně mluvila smysluplně a bylo vidět, že ví, o čem mluví. Bavilo mě poslouchat příběhy lidí. Bylo zajímavé vidět ten rozdíl, jak žili oni v té době a jak teď žijeme my. Nejhorší a zároveň nejlepší zážitek pro mě byl průchod podzemními hradbami. Nedokázala bych tam být déle než tu dobu, co jsme šli.“

„V pondělí 30.10. 2023 jsem se zúčastnil velmi zajímavé exkurze do Terezína. Prohlídku jsme absolvovali s panem průvodcem i paní průvodkyní, přičemž zajímavější byl výklad pana průvodce, který nám během prohlídky sdělil řadu pro mě nových informací. V průběhu exkurze jsme viděli mnoho objektů a budov, které byly velmi zajímavé z architektonického i stavebního hlediska. Jedinou nevýhodou této akce bylo, že jsme odjížděli z Vysokého Mýta již v 6.45 hodin, musel jsem vstávat velmi brzy, což se v závěru dne projevilo velkou únavou. Exkurze byla velmi poučná a umožnila mi dotvořit si obrázek toho, jaké hrůzy zažívali lidé, kteří zde byli během druhé světové války umístěni. Exkurzi bych určitě doporučil absolvovat i dalším ročníkům.“

„Exkurze do Terezína se mi líbila. Všichni průvodci byli moc milí. Bylo to dost poučné a emotivní. A taky jsme se dozvěděli nové věci, které nikdo z nás netušil. Bylo fajn, že jsme viděli, jak to zde vypadalo a uvědomili si, že se něco takového dělo.“