Workshop "malé stavby v krajině"

středa, 31 květen 2023 08:10 | Ing. arch. Anna Křížová

V minulých letech v obci Domoradice ve východních Čechách spadla střecha nad máchadlem.
Takové máchadlo je nezvyklá typologie, kterou v českých vesnicích už moc nenajdeme. Kdysi sloužilo k praní špinavého prádla a jistě to bývala významná a životodárná součást obce, okolo které se nacházel pivovar s hospodou, obecní škola a knihovna.
V současnosti už sice máchadlo k jeho původní funkci nevyužijeme, ale i tak je to významná stopa historie, o kterou je třeba pečovat. Je to cenná vrstva pro obec zaklesnutou mezi dvě údolí, která se může stát silnou identifikací, jenž nyní chybí.

Máchadlo by jistě bylo zapomenuto nebýt iniciativy domoradického rodáka pana Švába, který má k místu silnou vazbu a rád vzpomíná, jak s maminkou chodili prát.
Pan Šváb proto začal vyšlapávat cestu pro rekonstrukci máchadla, spojil se s obcí a také městkým architektem pro Vysoké Mýto.

Z této iniciativy vznikl workshop pro studenty stavební školy, kteří si za jeden den prošli celým procesem architektonického úkolu od počátečních analýz až po samotný návrh.
Celým dnem byli studenti provázeni právě panem Švábem, architektem města Vysoké Mýto a praktikujícím architektem s vlastní praxí Jakubem Chobotským, Vladěnou Bockschneiderovou z ateliéru IXA Tomáše Hradečného a učiteli vysokomýtské stavební školy Annou Křížovou ze studia COLLCOLL a Slavomírem Peterkou z vlastní architektonické praxe.

Sobotním workshopem proces nekončí!
V blízkém budoucnu navážeme a rádi bychom se dostali k úspěšné realizaci tohoto netradičního, ale cenného projektu.