Nejdelší most?

pátek, 21 leden 2022 12:10 | Ing. Stanislav Skalický

V těchto dnech proběhla tiskem informace o tom, že na Dolní Moravě bude letos dokončen nejdelší most v Evropě a dokonce i na světě!

Protože tato informace může mást studenty dopravního (nejen) stavitelství, rád bych tuto "novinářskou kachnu" uvedl na pravou míru. Nejdelší most na světě je v současné době DANYANG- KUNSHAN (psáno anglicky), je v Číně a jeho délka je těžko uvěřitelných 165 kilometrů! Podotýkám, že ten v Dolní Moravě bude mít 721, ale metrů!

Pokud bychom hledali v Evropě, internet uvádí most VASCO DA GAMA v Portugalsku dlouhý 12,3 km, já se však domnívám, že je to KRYMSKÝ MOST, který slavnostně otevřel V. Putin v roce 2018. Ten má 18,1 km.

Pokud bychom se zajímali pouze o visuté mosty (ten na Dolní Moravě bude visutý), stejně neuspějeme. Například nejdelší visutý most v Evropě má 6,6 km, jmenuje se THE GREAT BELT a je v Dánsku.

Tak zkusíme hledat mezi lávkami pro pěší (footbridge). O nich moc informací není, přesto je uváděno, že nejdelší je v Portugalsku (AROUCA BRIDGE) z roku 2021 a má délku pouhých 521 m. Potom by (snad) 721 m dlouhá lávka na Dolní Moravě mohla být tou nejdelší visutou lávkou, nikoli však mostem.