Dexempo Virtuplex?

středa, 12 leden 2022 20:32 | Ing. arch. MgA. Slavomír Peterka

Vánoční čas plný pohádkových kouzel může člověku zmást hlavu. O to větším překvapení je, připustíte-li, že cestovat v čase, měřítku či prostoru lze!

S kolegyní Annou K. jsme prozkoumali technologii, kterou nabízí největší komerčně dostupná hala pro virtuální realitu na světě. Na naší škole se již s virtuální realitou oťukáváme. Hrajeme hry a umíme si díky virtuální realitě vytvořit a prohlédnout prostor z několika míst a zprostředkovat tak divákovi sugestivní zážitek. Virtuplex je o několik kroků napřed. Můžete se fyzicky pohybovat po ploše 600 m2 virtuální prostoru a prohlížet realistické modely městský čtvrtí, nových urbanistických a architektonických zásahů ze všech pohledů, nebo například zkoumat tvar a materialitu Vámi nově navrženého automobilu. Dalším benefitem je setkání až 5-ti osob / avatarů uvnitř virtuálního prostoru a jejich / naše společná interakce, či diskuse přímo nad návrhem.
VR brýle na oči dostanete a na záda batoh s počítačem. IT technik Vám zapne vybraný model a Vaše cesta na poli 24x24 m může začít. Software zatím neumožňuje v prostoru přímo navrhovat, lze však měnit povrchy a mobiliář, nebo vmžiku ukázat variantní řešení. “Když jsem si sundala brýle, chvilku se se mnou točil svět. Je zajímavé, čemu všemu dokáže člověk uvěřit, i když ví, že se nachází jen v bílé obří kostce” říká o technologii Anna K.
Třeba se časem podaří navázat se společností spolupráce a pohodlně zprostředkovat tuto zkušenost přímo na naší škole.

Pokud Vás zajímá větší podrobnost, napište nám, nebo navštivte web společnosti www.virtuplex.cz

Vaši virtunauti,
Slavomír Peterka