Pozvánka na soutěž Řemeslo/SKILL 2018

pondělí, 10 září 2018 21:14 | Jiří Skalický

Rekordních 68 soutěžících z více než 20 škol z České republiky, Slovenska a Maďarska změří letos své síly na vysokomýtském náměstí Přemysla Otakara II. ve stavebních profesích zedník/zednické práce, obkladač, instalatér, montér suchých staveb a truhlář. Ve dnech 18. – 20. září 2018 se tu za podpory Pardubického kraje, města Vysoké Mýto a řady sponzorů a partnerů uskuteční již osmý ročník soutěže učňů v řemeslných dovednostech.

Soutěž přitahuje pozornost ke stavebním oborům

Důležitou součástí „Stavařského svátku“ je i letos tradiční prezentace škol Pardubického kraje s nabídkou učebních a studijních oborů a s praktickými ukázkami řemesel. Na soutěž zveme žáky základních škol, kteří si mohou vyzkoušet některé řemeslné dovednosti, jako je omítání zdi, práce se dřevem, pájení, a podobně. Firmy jim na místě představí moderní systémy a technologie ve stavebnictví a možnosti jejich využití. Akce také napomáhá vytvářet prostředí pro snazší spolupráci mezi odbornými školami a firmami. Odborná i laická veřejnost bude mít možnost získat v průběhu několika dnů informace důležité pro vlastní profesní činnost, výběr vhodného učebního oboru pro své děti a informace potřebné pro výstavbu nového domu či bytu, nebo jeho rekonstrukci. Lidé se mohou přijít poradit a konzultovat své potřeby se zástupci stavebních sponzorských firem.

Díky virtuální realitě vyzkouší stavět dům

Řemeslo/Skill podporuje od začátku řada sponzorů a partnerů, jak finančně, tak i soutěžním materiálem. Bez nich by nebylo možné soutěž v takovém rozsahu uspořádat. Velkým přínosem je i participace oborových svazů a profesních cechů – poděkování patří Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Cechu suché výstavby ČR a Cechu obkladačů ČR.

Tradiční podporovatel soutěže - společnost Heluz cihlářský průmysl v.o.s. - se v letošním ročníku prezentuje jako hlavní partner moderního vzdělávání mladých stavařů. V rámci soutěže si budou moci účastníci i návštěvníci vyzkoušet stavět dům prostřednictvím virtuální reality. Zároveň firma představí interaktivní učebnici pro budoucí stavaře „Stawebnici“. Tuto příručku je možné využít jak v samotných hodinách při výkladu odborné látky nebo pro samostudium. Tyto zábavné formy vzdělávání by měly zatraktivnit obor stavebnictví a přitáhnout pozornost žáků základních škol i studentů.

Během let se měnila koncepce soutěže

Za uplynulých sedm ročníků se soutěže mladých řemeslníků zúčastnilo již téměř 450 učňů z celé České republiky a zahraničí. Nápad uspořádat tuto soutěž vznikl v roce 2010, kdy se školský odbor Pardubického kraje rozhodl podpořit technické vzdělávání a uspořádat soutěž ve stavebních oborech, kterou může navštívit široká veřejnost. Tomuto záměru vyšla vstříc radnice města Vysoké Mýto s nabídkou atraktivního místa konání na místním krásném náměstí. Tradiční oporu a odborné zázemí poskytuje soutěži místní VOŠ stavební a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě.

Postupně se během uplynulých sedmi let vyvíjela i koncepce soutěže. První roky se předvedla nejprve zednická profese a postupně přibývaly i další soutěžní obory: obkladač, montér suchých staveb, instalatér a truhlář. V posledních několika letech se daří uskutečnit ojedinělý soutěžní projekt v ČR, který je založen na prolínání soutěžních úkolů a jednotlivých oborů. Ve stavbách z různých materiálů, které nejprve postaví zedníci, plní svá soutěžní zadání další obory. Na náměstí tak vzniká simulace „staveniště“, kde se všichni řemeslníci musí mezi sebou domluvit a předat si svá pracoviště v takovém stavu, aby každý tým mohl splnit svá soutěžní zadání co nejlépe.  Samostatně pracují jen dvoučlenné týmy truhlářů, které letos předvedou svou zručnost na zhotovení skládacích schůdků.

Pozvání platí pro všechny

Srdečně zváni jsou všichni občané a návštěvníci Vysokého Mýta i ze širokého okolí nejen k návštěvě soutěže, ale mohou se hlavně přijít poradit s odborníky ze stavebních profesí. Se zástupci firem zde mohou konzultovat své představy ohledně použití moderních stavebních systémů, technologií i zařizovacích prvků při stavbě a rekonstrukci bytu nebo domu, montáži sádrokartonů, zateplovacích systémů, interiérových úprav, rozvodů vody a odpadu, instalace sanitární keramiky, vodovodních baterií, použití moderních velkoformátových obkladů a dlažeb včetně výběru módních barev, a dalších designových prvků v koupelnách, apod.

plakat A3 skill 2018 nahled 02

pozvanka skill 2018