Exkurze za architekturou do Kutné Hory

pondělí, 15 říjen 2018 21:05 | Ing. Marta Burešová

Dne 25.9 a 26.9 jsme spolu se studenty 3. a 4.ročníku oboru Pozemní stavitelství uskutečnili exkurzi do Kutné Hory.

První den jsme se sešli na vlakové zastávce Vysoké Mýto – město. Po příjezdu do Kolína jsme s hrůzou zjistili, že přípoj na Kutnou Horu odjel, protože jsme měli 45 minut zpoždění. Plánované prohlídky tudíž byly ohroženy, ale nakonec vše proběhlo podle  plánu, jen na oběd jsme měli pouhých 45 min. Od vlaku jsme došli do Sedlci u Kutné Hory, kde jsme si prohlédli barokní katedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Akustika v katedrále je unikátní, o tom nás přesvědčila paní průvodkyně svým zpěvem. Poté jsme navštívili Hřbitovní kostel Všech svatých a Kostnici, hlavně jsme si prohlédli výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek. Ještě ten den byla domluvena prohlídka středověkého důlního díla, havířské osady.. Největší zážitek pro všechny byl asi úbor (bíla kutna a helma). Klaustrofobií nikdo netrpěl, takže celá výprava si důlní dílo prošla. Den jsme ukončili noční prohlídkou Kutné Hory.

Druhý den nás čekala Kutná Hora s průvodcem, to co jsme si prošli večer za umělého osvětlení, bylo vidět za slunného dne v celé kráse. Unikátní Chrám sv. Barbory, Jezuitská kolej a zajímavé vyprávění průvodce pana Štrobla po Kutné Hoře nám vyplnilo celé dopoledne. Vlakem jsme se přesunuli do Kolína, kde jsme poobědvali a odjeli nazpět domů do Vysokého Mýta.